Scenariusz zajęć w klasie 1
Temat: Moje ulubione zabawki.
Cel główny: - poznanie drukowanych i pisanych liter u, U
Pytanie kluczowe?
- Jak najchętniej spędzasz wolny czas?
Cele lekcji – uczeń:
- wypowiada się na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń,
- poprawnie rozpoznaje, nazywa i pisze litery u, U,
- poznaje zawód pszczelarza,
- pisze imiona wielką literą,
- buduje modele głoskowe i dzieli wyrazy na sylaby,
- czyta krótkie teksty z poznanymi literami,
- przestrzega zasad w zabawach i ćwiczeniach,
- poprawnie wykonuje działanie matematyczne.
Metody pracy:
- pogadanka,
- praca z tekstem,
- praca z ilustracją,
- burza mózgów,
- oglądowa,
- ćwiczenia multimedialne
Formy pracy: indywidualna, grupowa, w parach
Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, kredki, układanka, rozsypanka literowa, metodniki, tablica interaktywna, film,
I Część wstępna lekcji:
1.Powitanie na dobry początek (witam tych, którzy bardzo lubią bawić się samochodami, lalkami, misiami, układać puzzle, grać w gry. (dzieci zajmują miejsca w ławkach).
2. Sprawdzenie listy obecności.
II część właściwa lekcji:
3. Omawianie ilustracji nawiązującej do tematu zajęć.
a) Nauczyciel przedstawia bohaterów ilustracji: Emil i Ula.
b) Uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela: Co robi Emil? Co robi Ula? Co stoi na stoliku Emila? Czym się interesuje chłopiec? Co leży na stoliku Uli? Czym ona się interesuje? Gdzie leży pies? Co leży na podłodze obok lóżka Emila? Co przedstawia obrazek na pudełku?
c) Co dzieci lubią robić w jesienne wieczory? – analiza słuchowo – wzrokowa wyrazu układanka ( głoski i sylaby).
4. Wprowadzenie drukowanych i pisanych liter u, U.
a) Wyszukiwanie na ilustracji elementów, w których nazwach występuje głoska u : Ula, luneta, ule, układanka, butelka, poduszka, globus, muszla, kura, lustro, album, mamut, uchwyt, szuflada. ( Budowa modeli głoskowych, określanie położenia głoski u, podział wyrazów na głoski i sylaby – ćwiczenia na dywaniku).
b) Wprowadzenie liter u, U – wyraz podstawowy ul ( wykonanie obrazka i modelu głoskowego w zeszycie).
c) Poznanie zawodu pszczelarza. Obejrzenie krótkiego filmiku „Pszczelarz Kulisy – czyli Błękitek poznaje zawody”. Rozmowa na temat pracy pszczelarza. Uczniowie odpowiadają na pytania: - Co to jest ul? – Co to jest pasieka? - Kto opiekuje się pszczołami? Co robi pszczelarz? Jak pszczelarz jest ubrany i dlaczego? Czy praca pszczelarza jest potrzebna?
d) Podawanie przykładowych wyrazów z taką samą głoską w nagłosie, np. ulica, Ula, ubranie, uwaga, usta itp.
e) Ćwiczenia utrwalające pojęcie samogłoska. Ćw. 1i2 str. 47 (zeszyt ćwiczeń). Wypowiedzi o tym, co pojawiło się na rysunku po jego zamalowaniu.
5. Ćwiczenia w czytaniu wyrazów z nowo poznanymi literami.
a) Wyszukiwanie w teście nowo poznanych liter u, U.
a) Czytanie tekstu przez nauczyciela. Udzielanie odpowiedzi do tekstu prawda – fałsz z użyciem metodników.
- Bohaterowie ilustracji to Emil i Emila. (F)
- Ula ma 2 lale i mamuta. (P)
- Lale Uli to Lila i Lucia. (F)
- Mamut Uli to Tumi. (P)
- Emil ma lunetę. (P)
b) Wyszukiwanie w tekście imion dzieci: Emil i Ula i imion zabawek: Lula, Lola i Tumi:
- imię chłopca, - imię dziewczynki, - imiona lalek, - imię mamuta
c) Ćwiczenia w głośnym czytaniu tekstu (podręcznik str. 56-57)
c) Układanie poznanych imion z rozsypanek literowych ( wielka litera w pisowni imion).
6. Ćwiczenia w pisaniu wyrazów z nowo poznanymi literami.
a) Ćwiczenia multimedialne: podział wyrazów na sylaby, podział wyrazów na głoski, zaznaczanie głoski u, prawidłowy zapis litery – animacja.
b) Ćwiczenia w pisaniu liter u, U
c) Czytanie ze zrozumieniem wyrazów podobnych i podpisywanie obrazków ( ćw. 3 str. 48, zeszyt ćwiczeń)
d) Samodzielne czytanie zdań i udzielanie odpowiedzi na pytania do ilustracji. (ćw. 4 str. 48 zeszyt ćwiczeń).
e) Wyszukiwanie imion w tekście w ćwiczeniu i przepisywanie ich do zeszytu ( na podstawie wzoru drukowanego).
7. Ćwiczenie doskonalące spostrzegawczość.
a) Układanie puzzli z obrazkiem mamuta (omówienie tego, co obrazek przedstawia) i odczytywanie wyrazów podzielonych na sylaby (praca w parach).
8. Nauczyciel podaje zadanie matematyczne (praca w zeszycie przedmiotowym).
Ula ustawiła na półce 3 mamuty a po chwili dostawiła jeszcze 2 lalki. Ile maskotek jest na półce?
Dzieci wspólnie analizują zadanie i ilustrują je w zeszycie. Zapisują działanie i wynik.
9. Moja ulubiona zabawka.
a) Dzieci wybierają karteczki z pierwszymi literami swoich imion, a następnie przywieszają je na tablicy pod rysunkiem swojej ulubionej zabawki (którą wcześniej prezentowały na lekcji).
III część końcowa lekcji.
10. Podsumowanie zajęć – udzielanie odpowiedzi na pytanie kluczowe.
a) Wybrani uczniowie opowiadają o tym jak najchętniej spędzają wolny czas.
b) Dokończenie zdań: Dzisiaj nauczyłam się, nauczyłem się… Łatwe dla mnie było …
Trudne dla mnie było …
11. Zadanie pracy domowej. Nauczę się pięknie czytać teksty ze str. 56-58. Wykonam ćwiczenia doskonalące technikę pisania litery u, U (zeszyt do kaligrafii str. 21).